Below are the 136 male and female divers confirmed for participation in the Diving Events of the 2016 Rio Olympic Games.

Divers per event - Rio 2016

 

No. Gender Country First Name Last Name Event(s)
1 m AUS Domonic  BEDGGOOD 10m Individual
2 m AUS Kevin CHAVEZ 3m Individual
3 m AUS James  CONNOR 10m Individual
4 m AUS Grant NEL 3m Individual
5 w AUS Maddison  KEENEY 3m Individual / 3m Synchro
6 w AUS Brittany O'BRIEN 10m Individual
7 w AUS Esther  QIN 3m Individual
8 w AUS Annabelle  SMITH 3m Synchro
9 w AUS Melissa WU 10m Individual
10 m AUT Constantin BLAHA 3m Individual
11 m BLR Vadim KAPTUR 10m Individual
12 m BLR Yauheni  KARALIOU 10m Individual
13 m BRA Cesar CASTRO 3m Individual
14 m BRA Ian MATOS 3m Synchro
15 m BRA Jackson OLIVEIRA 10m Synchro
16 m BRA Luiz Felipe OUTERELO 3m Synchro
17 m BRA Hugo PARISI 10m Individual / 10m Synchro
18 w BRA Ingrid OLIVEIRA 10m Individual / 10m Synchro
19 w BRA Giovanna  PEDROSO 10m Synchro
20 w BRA Tammy TAKAGI 3m Synchro
21 w BRA Juliana VELOSO 3m Individual / 3m Synchro
22 m CAN Maxim BOUCHARD 10m Individual
23 m CAN Philippe GAGNE 3m Individual
24 m CAN Vincent RIENDEAU 10m Individual
25 w CAN Jennifer  ABEL 3m Individual / 3m Synchro
26 w CAN Meaghan  BENFEITO 10m Individual /10m Synchro
27 w CAN Roseline  FILION 10m Individuall /10m Synchro
28 w CAN Pamela  WARE 3m Individual / 3m Synchro
29 m CHN Yuan CAO 3m Individual / 3m Synchro
30 m CHN Aisen  CHEN 10m Individual /10m Synchro
31 m CHN Chao HE 3m Individual
32 m CHN Yue LIN 10m Synchro
33 m CHN Kai QIN 3m Synchro
34 m CHN Bo  QIU 10m Individual
35 w CHN Ruolin  CHEN 10m Synchro
36 w CHN Zi  HE 3m Individual
37 w CHN Huixia  LIU 10m Synchro
38 w CHN Qian  REN 10m Individual
39 w CHN Tingmao  SHI 3m Individual / 3m Synchro
40 w CHN Yajie  SI 10m Individual
41 w CHN Minxia  WU 3m Synchro
42 m COL Sebastian MORALES MENDOZA 3m Individual
43 m COL Victor Hugo ORTEGA SERNA 10m Individual
44 m COL Sebastian VILLA CASTANEDA 10m Individual
45 w COL Diana Isabel  PINEDA ZULETA 3m Individual
46 w CRO Marcela MARIC 3m Individual
47 m EGY Mohab Mohymen EL KORDY 10m Individual
48 m EGY Youssef Amr Ezzat SELIM 3m Individual
49 w EGY Maha Khaled Eissa AMER 3m Individual
50 w EGY Maha  GOUDA 10m Individual
51 m FRA Benjamin AUFFRET 10m Individual
52 m FRA Matthieu  ROSSET 3m Individual
53 w FRA Laura MARINO 10m Individual
54 m GBR Thomas  DALEY 10m Individual / 10m Synchro
55 m GBR Daniel  GOODFELLOW 10m Synchro
56 m GBR Jack  LAUGHER 3m Individual / 3m Synchro
57 m GBR Chris MEARS 3m Synchro
58 m GBR Frederick WOODWARD 3m Individual
59 w GBR Sarah BARROW 10m Individual
60 w GBR Alicia  BLAGG 3m Synchro
61 w GBR Tonia COUCH 10m Individual / 10m Synchro
62 w GBR Rebecca  GALLANTREE 3m Individual / 3m Synchro
63 w GBR Grace  REID 3m Individual
64 w GBR Lois TOULSON 10m Synchro
65 m GER Stephan  FECK 3m Individual / 3m Synchro
66 m GER Patrick HAUSDING 3m Individual / 3m Synchro / 10m Synchro
67 m GER Sascha KLEIN 10m Individual / 10m Synchro
68 m GER Martin  WOLFRAM 10m Individual
69 w GER Maria KURJO 10m Individual
70 w GER Tina  PUNZEL 3m Individual / 3m Synchro
71 w GER Nora  SUBSCHINSKI 3m Individual / 3m Synchro
72 w GER Elena  WASSEN 10m Individual
73 w HUN Gyongyver Villo  KORMOS 10m Individual
74 m IRL Oliver  DINGLEY 3m Individual
75 m ITA Michele BENEDETTI 3m Individual
76 m ITA Andrea CHIARABINI 3m Individual / 3m Synchro
77 m ITA Giovanni  TOCCI 3m Synchro
78 m ITA Maicol VERZOTTO 10m Individual
79 w ITA Noemi  BATKI 10m Individual
80 w ITA Tania CAGNOTTO 3m Individual / 3m Synchro
81 w ITA Francesca DALLAPE 3m Synchro
82 w ITA Maria MARCONI 3m Individual
83 m JAM Yona R. KNIGHT-WISDOM 3m Individual
84 m JPN Sho SAKAI 3m Individual
85 m JPN Ken TERAUCHI 3m Individual
86 w JPN Minami  ITAHASHI 10m Individual
87 m KOR Haram WOO 3m Individual / 10m Individual
88 m MAS Ahmad Amsyar AZMAN 3m Individual
89 m MAS Tze Liang OOI 10m Individual
90 w MAS Jun Hoong CHEONG 3m Individual / 3m Synchro / 10m Synchro
91 w MAS Yan Yee NG 3m Individual
92 w MAS Pandelela Rinong  PAMG 10m Individual / 10m Synchro
93 w MAS Nur Dhabitah SABRI  10m Individual / 3m Synchro
94 m MEX Ivan GARCIA 10m Individual / 10m Synchro
95 m MEX Rodrigo DIEGO 3m Individual
96 m MEX Jahir  OCAMPO 3m Synchro
97 m MEX Rommel  PACHECO 3m Individual / 3m Synchro
98 m MEX German SANCHEZ 10m Individual / 10m Synchro
99 w MEX Paola  ESPINOSA 10m Individual / 10m Synchro
100 w MEX Dolores  HERNANDEZ 3m Individual
101 w MEX Melany  HERNANDEZ 3m Individual
102 w MEX Alejandra  OROZCO 10m Individual / 10m Synchro
103 w NED Uschi  FREITAG 3m Individual
104 w NZL Elizabeth CUI 3m Individual
105 w PRK Kuk Hyang  KIM 10m Individual / 10m Synchro
106 w PRK Mi Rae  KIM 10m Synchro
107 w PRK Un Hyang KIM 10m Individual
108 m PUR Rafael QUINTERO 10m Individual
109 w RSA Julia  VINCENT 3m Individual
110 m RUS Evgenii  KUZNETSOV 3m Individual / 3m Synchro
111 m RUS Viktor MINIBAEV 10m Individual / 10m Synchro
112 m RUS Nikita SHLEIKHER 10m Individual / 10m Synchro
113 m RUS Ilia  ZAKHAROV 3m Individual / 3m Synchro
114 w RUS Nadezhda  BAZHINA 3m Individual
115 w RUS Kristina  ILINYKH 3m Individual
116 w RUS Ekaterina PETUKHOVA 10m Individual
117 w RUS Yulia  TIMOSHININA 10m Individual
118 m UKR Maksym  DOLGOV 10m Synchro
119 m UKR Oleksandr  GORSHKOVOZOV 10m Synchro
120 m UKR Illya KVASHA 3m Individual
121 w UKR Olena  FEDOROVA 3m Individual
122 w UKR Ganna  KRASNOSHLYK 10m Individual
123 w UKR Anastasiia  NEDOBIGA 3m Individual
124 w UKR Iuliia  PROKOPCHUK 10m Individual
125 m USA David BOUDIA 10m Individual / 10m Synchro
126 m USA Samuel  DORMAN 3m Synchro
127 m USA Michael  HIXON 3m Individual / 3m Synchro
128 m USA Kristian  IBSEN 3m Individual
129 m USA Steele JOHNSON 10m Individual / 10m Synchro
130 w USA Kassidy COOK 3m Individual
131 w USA Amelia COZAD 10m Synchro
132 w USA Abigail JOHNSTON 3m Individual
133 w USA Jessica  PARRATTO 10m Individual / 10m Synchro
134 w USA Katrina YOUNG 10m Individual
135 m VEN Jesus LIRANZO 10m Individual
136 m VEN Robert PAEZ 10m Individual