Swimming

Men
2016 United States of America - USA PHELPS Michael
2015 Australia - AUS LARKIN Mitchell
2014 South Africa - RSA LE CLOS Chad
2013 United States of America - USA LOCHTE Ryan
2012 United States of America - USA PHELPS Michael
2011 United States of America - USA LOCHTE Ryan
2010 United States of America - USA LOCHTE Ryan
Women
2016 Hungary - HUN HOSSZU Katinka
2015 Hungary - HUN HOSSZU Katinka
2014 Hungary - HUN HOSSZU Katinka
2013 United States of America - USA LEDECKY Katie
2012 United States of America - USA FRANKLIN Missy
2011 United States of America - USA FRANKLIN Missy
2010 Sweden - SWE ALSHAMMAR Therese
Best Performance Women
2016 United States of America - USA LEDECKY Katie
2015 United States of America - USA LEDECKY Katie
Best Performance Men
2016 Great Britain - GBR PEATY Adam
2015 Great Britain - GBR PEATY Adam

Diving

Men
2016 People's Republic of China - CHN AISEN Chen
2015 People's Republic of China - CHN CHAO He
2014 People's Republic of China - CHN YUAN Cao
2013 People's Republic of China - CHN CHONG He
2012 Russian Federation - RUS ZAKHAROV Ilya
2011 People's Republic of China - CHN BO Qiu
2010 Germany - GER HAUSDING Patrick
Women
2016 People's Republic of China - CHN TINGMAO Shi
2015 People's Republic of China - CHN TINGMAO Shi
2014 People's Republic of China - CHN HUIXIA Liu
2013 People's Republic of China - CHN ZI He
2012 People's Republic of China - CHN MINXIA Wu
2011 People's Republic of China - CHN MINXIA Wu
2010 People's Republic of China - CHN RUOLIN Chen

High Diving

Men
2016 Great Britain - GBR HUNT Gary
2015 Great Britain - GBR HUNT Gary
2014 Colombia - COL DUQUE Orlando
2013 Colombia - COL DUQUE Orlando
Women
2016 Canada - CAN RICHARD Lysanne
2015 United States of America - USA SIMPSON Rachelle
2014 United States of America - USA SIMPSON Rachelle
2013 United States of America - USA CARLTON Cesilie

Artistic Swimming

Men
2015 United States of America - USA MAY  Bill
2015 Russian Federation - RUS MALTSEV Aleksandr
Women
2016 Russian Federation - RUS Svetlana Natalia
2016 Russian Federation - RUS Svetlana Svetlana
2015 Russian Federation - RUS ROMASHINA Svetlana
2014 People's Republic of China - CHN XUECHEN Huang
2013 Russian Federation - RUS ROMASHINA Svetlana
2012 Russian Federation - RUS ISHCHENKO Natalia
2011 Russian Federation - RUS ISHCHENKO Natalia
2011 Russian Federation - RUS ROMASHINA Svetlana
2010 Russian Federation - RUS ISHCHENKO Natalia

Open Water

Men
2016 Netherlands - NED WEERTMAN Ferry
2015 United States of America - USA WILLIMOVSKY Jordan
2014 Brazil - BRA DO CARMO Alan
2013 Germany - GER LURZ Thomas
2012 Tunisia - TUN MELLOULI Oussama
2011 Germany - GER LURZ Thomas
2010 Italy - ITA CLERI Valerio
Women
2016 Netherlands - NED ROUWENDAAL Sharon
2015 Brazil - BRA CUNHA Ana Marcela
2014 Brazil - BRA CUNHA Ana Marcela
2013 Brazil - BRA OKIMOTO Poliana
2012 Hungary - HUN RISZTOV Eva
2011 Great Britain - GBR PAYNE Keri-Anne
2010 Brazil - BRA CUNHA Ana Marcela

Water Polo

Men
2016 Serbia - SRB TEAM Serbia
2015 Serbia - SRB TEAM Serbia
2014 Serbia - SRB FILIPOVIC Filip
2013 Hungary - HUN VARGA Denes
2012 Croatia - CRO PAVIC Josip
2011 Serbia - SRB FILIPOVIC Filip
2010 Serbia - SRB UDOVICIC Vanja
Women
2016 United States of America - USA TEAM USA
2015 United States of America - USA TEAM USA
2014 United States of America - USA STEFFENS Maggie
2013 Spain - ESP PAREJA Jennifer
2012 United States of America - USA STEFFENS Maggie
2011 Greece - GRE ASIMAKI Alexandra
2010 United States of America - USA ARMSTRONG Elizabeth

 

Best Coaches

2016
BOWMAN Bob PHELPS Michael USA - United States of America
TUSUP Shane HOSSZU Katinka HUN - Hungary
SAVIC Dejan SERBIA WP Team SRB - Serbia
KRIKORIAN Adam USA WP Team USA - United States of America
WOUDA Marcel WEERTMAN Ferry NED - Netherlands
LUCAS Philippe ROUWENDAAL Sharon NED - Netherlands
DANCHENKO Tatiana ROMASHINA Svetlana & ISHCHENKO Natalia RUS - Russian Federation
BEN Liu AISEN Chen & TINGMAO Shi CHN - People's Republic of China
ROCHAS Alex HUNT Gary GBR - Great Britain
  Huber RICHARD Lysanne CAN - Canada
2015
ROCHAS Alex HUNT Gary GBR - Great Britain
SAVIC Dejan SERBIA WP Team SRB - Serbia
KRIKORIAN Adam USA WP Team USA - United States of America
YUDI Nie CHAO He CHN - People's Republic of China
WENJIN Zhao TINGMAO Shi CHN - People's Republic of China
CAVER Chris MAY Bill USA - United States of America
MAXIMOVA Gana MALTSEV Aleksandr RUS - Russian Federation
DANCHENKO Tatiana ROMASHINA Svetlana RUS - Russian Federation
BOHL Michael LARKIN Mitch AUS - Australia
CARLTON Jason SIMPSON Rachelle USA - United States of America
KELSHEIMER Dave WILLIMOVSKY Jordan USA - United States of America
POSSENTI Fernando CUNHA Ana Marcela BRA - Brazil
GEMMELL Bruce LEDECKY Katie USA - United States of America
MARSHALL Melanie PEATY Adam GRB - [GRB]
TUSUP Shane HOSSZU Katinka HUN - Hungary

 

Media Award

2016
France - FRA L'Equipe BLONDET Clementine
2015
Italy - ITA Gazetta dello Sport ARCOBELLI Stefano
2014
United States of America - USA 3 Wires Sports ABRAHAMSON Alan