Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Diving World Series 2014 - Monterrey (MEX)

LIVE Results

3m Springboard Men

# Name Fed. Semi A Semi B Final
1 Patrick HAUSDING
GER
469.55

522.25
2 HE Chong
CHN

518.95
518.70
3 Jack LAUGHER
GBR
491.30

504.65
4 Rommel PACHECO
MEX

493.30
502.05
5 Yahel CASTILLO
MEX
460.85

496.75
6 Illya KVASHA
UKR

481.65
491.25
7 Chris MEARS
GBR

450.45

8
Stephan FECK
GER
438.60


9
Troy DUMAIS
USA

424.65

10
Sho SAKAI
JPN

422.25

11
CAO Yuan
CHN
411.65


12
Constantin BLAHA
AUT
385.25



3m Springboard Women

# Name Fed. Semi A Semi B Final
1 SHI Tingmao
CHN
336.60

369.90
2
Laura SANCHEZ
MEX
339.10

362.40
3
Jennifer ABEL
CAN

342.75
351.55
4 Maria MARCONI
ITA

301.95
347.55
5
Tania CAGNOTTO
ITA
348.85

347.35
6
Jun Hoong CHEONG
MAS

315.00
344.60
7
Maddison KEENEY
AUS
329.25


8
Dolores HERNANDEZ
MEX
309.20


9
Anastasiia NEDOBIGA
UKR

287.05

10
Pamela WARE
CAN

284.80

11
Amanda BURKE
USA

257.25


10m Platform Men

# Name Fed. Semi A Semi B Final
1 QIU Bo
CHN

571.15
583.95
2
Tom DALEY
GBR

518.85
577.20
3
Victor MINIBAEV
RUS
496.10

557.90
4
Ivan GARCIA
MEX
490.20

545.30
5
Oleksandr BONDAR
UKR

472.55
536.80
6
Sascha KLEIN
GER
530.25

512.75
7
German SANCHEZ
MEX

445.50

8
Francesco DELL'UOMO
ITA
431.70


9
Maicol VERZOTTO
ITA

410.55


10m Platform Women

# Name Fed. Semi A Semi B Final
1 Meaghan BENFEITO
CAN
358.70

398.20
2 LIU Huixia
CHN

387.60
395.30
3 Alejandra ESTRELLA
MEX

375.65
369.20
4 Roseline FILION
CAN
342.35

364.50
5 Pandelela Rinong PAMG
MAS

366.55
363.35
6 Sarah BARROW
GBR
324.40

330.50
7 Lara TARVIT
AUS

363.75

8 Yulia PROKOPCHUK
UKR

361.35

9
Tonia COUCH
GBR

349.90

10 Maria BETANCOURT
VEN
315.70


11 Maria KURJO
GER
308.50


12 Alejandra OROZCO
MEX
307.40



3m Springboard Synchro Men

# Name Fed. Final
1 CAO Yuan / LIN Yue
CHN
442.62
2 Jack LAUGHER / Chris MEARS
GBR
423.78
3 Jahir OCAMPO / Rommel PACHECO
MEX
422.91
4 Oleksandr GORSHKOVOZAV / Illya KVASHA
UKR
414.39
5 Troy DUMAIS / Michael HIXON
USA
391.86
6 Ahmad Amsyar AZMAN / Tze Liang OOI
MAS
360.63
7 Patrick HAUSDING / Stephan FECK
GER
328.65


3m Springboard Synchro Women

# Name Fed. Final
1 HE Zi / WANG Han
CHN
321.60
2 Dolores HERNANDEZ / Laura SANCHEZ
MEX
313.50
3 Jennifer ABEL / Pamela WARE
CAN
309.48
4 Tania CAGNOTTO / Francesca DALLAPE
ITA
306.60
5
Maddison KEENEY / Annabelle SMITH
AUS
290.76
6
Amanda BURKE / Samantha PICKENS
USA
279.87
7
Jun Hoong CHEONG / Pandelela PAMG RINONG
MAS
277.80
8
Olena FEDOROVA / Anastasia NEDOBIGA
UKR
268.20


10m Platform Synchro Men

# Name Fed. Final
1 TAI XIAO Hu / YANG Hao
CHN
459.24
2 Ivan GARCIA / German SANCHEZ
MEX
429.66
3 Patrick HAUSDING / Sascha KLEIN
GER
420.78
4 Oleksandr BONDAR / Maxym DOLGOV
UKR
400.35
5
Francesco DELL'UOMO / Maicol VERZOTTO
ITA
369.12


10m Platform Synchro Women

# Name Fed. Final
1 HUANG Xiaohui / LIAN Jie
CHN
338.76
2 Jun Hoong CHEONG / Pandelela PAMG RINONG
MAS
328.56
3 Meaghan BENFEITO / Roseline FILION
CAN
323.28
4 Sarah BARROW / Tonia COUCH
GBR
314.10
5 Paola ESPINOSA / Alejandra OROZCO
MEX
306.60
6 Emily BOYD / Lara TARVIT
AUS
298,86
7
Samantha BROMBER / Cheyenne COUSINEAU
USA
278.49


Title Sponsor


Official Timekeeper

Omega

Series Sponsor

Omega