Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

FINA/NVC Diving World Series 2014 - Beijing (CHN)



INFO
March 14-16, 2014 - Beijing, CHINA


China Swimming Association
Address: No. 2 Tiyuguan Road, Chongwen Dist. 100763,
Beijing, CHINA
Telephone: +86 (10) 6717 0586
+86 (10) 6717 0592
Fax: +86 (10) 6717 0595
Email:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

alt
Beijing Water Cube - the venue


START LIST (Provisional)

Men

3m Springboard
10m Platform
Synchro 3m Springboard
Synchro 10m Platform
HE Chong CHN
QUI Bo CHN
LIN Yue
CHN
HAUSDING Patrick GER
KUZNETSOV Evgeny RUS
BOUDIA David USA
XIE Siyi
 
KLEIN Sascha
CASTILLO Yahel MEX
KLEINSascha GER
ZAKHAROV Illya RUS


KVASHA Illya UKR
SANCHEZ German MEX
KUZNETSOV Evgeny  





GARCIA Ivan MEX
OCAMPO Jahir MEX
LIN Yue CHN
ILLANA Javier ESP
DALEY Tom GBR
PACHECO Rommel  
CAO Yuan
HAUSDING Patrick GER
BONDAR Oleksandr UKR
HAUSDING Patrick GER
SANCHEZ German MEX
SAKAI Sho JPN
MINIBAEV Victor RUS
FECK Stephan  
GARCIA Ivan
BLAHA Constantin AUT
   
BOUDIA David USA
DELL'UOMO Francesco ITA
LAUGHER Jack GBR



DUMAIS Troy  
VERZOTTO Maicol
GORSHKOVOZOV
Oleksandr
UKR



OOI Tze Liang MAS
Matthew LEE
GBR
 



AZMAN Ahmad Amsyar  
Daniel GOODFELLOW
 
   



MEARS Chris GBR
   
   



LAUGHER Jack  


            KVASHA Illya UKR      






GORSHKOVOZOV
Oleksandr
 
   
                     

Women

3m Springboard
10m Platform
Synchro 3m Springboard
Synchro 10m Platform
HE Zi CHN
LIU Huixia
CHN
WU Minxia CHN
CHEN Ruolin CHN
WANG Han CHN
OROZCO Alejandra MEX
SHI Tingmao  
LIU Huixia  
WARE Pamela CAN
PROKOPCHUK Yulia UKR
CAGNOTTO Tania ITA
BENFEITO Meaghan CAN
CAGNOTTO Tania ITA
BARROW Sarah GBR
DALLAPE Francesca  
FILION Roseline  
ABEL Jennifer CAN
KURJO Maria GER
ABEL Jennifer CAN
RAMG Pandelela Rinong  MAS
MARCONI Maria ITA
PAMG Pandelela Rinong MAS
WARE Pamela  
LEONG Mun Yee  
STARLING Hannah GBR
FILION Roseline CAN
SANCHEZ Laura MEX
COUCH Tonia GBR
SANCHEZ Laura MEX
COUCH Tonia GBR
CHAVEZ Arantxa  
BARROW Sarah  






CHEONG Jun Hoong  MAS
ESPINOSA Paola MEX






NG Yan Yee  
OROZCO Alejandra  






GALLANTREE Rebecca GBR
JAMES Anna USA






BLAGG Alicia  
PARRATTO Jessica  
            BURKE Amanda USA   TIMOSHININA Yulia  RUS
            FREEMANDeidre     PETUKHOVA Ekaterina  
            ILINYKH Kristina RUS      
            POLYAKOVA Maria        
            NEDOBIGAAnastasiia UKR      
            FEDOROVA Olena        



COMPETITION SCHEDULE

Fri. March 14, 2014

Sat. March 15, 2014

Sun. March 16, 2014
10:00 Synchro 10m Women   10:00 3m Women Semi-Final A   10:00 10m Women Semi-Final A
  Synchro 10m Men     3m Women Semi-Final B     10m Women Semi-Final B
14:30 Synchro 3m Women     3m Men Semi-Final A     10m Men Semi-Final A
  Synchro 3m Men     3m Men Semi-Final B     10m Men Semi-Final B
      14:30 3m Women Final   13:00 10m Women Final
        3m Men Final     10m Men Final