Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

FINA DGP 2013 - Kazan (RUS)

3M Springboard Men

# Name Fed. Prelim Semi A Semi B Final
1 Ilia ZAKHAROV RUS 456.75
464.15 536.75
2
Xin ZHOU CHN 439.20 483.40
487.00
3
Jack LAUGHER GBR 453.80 446.50
484.20
4
Siyi XIE CHN 438.65
467.35 484.10
5
Andrzej RZESZUTEK POL 354.85 402.10
430.95
6
Dmytro MEZHENSKYI UKR 368.85
409.10 376.40
7
Yauheni KARALIOU BLR 350.80
397.25
8
Evgeny NOVOSELOV RUS 448.40
389.65
9
Oliver DINGLEY GBR 369.55 382.40

10 Valheim ESPEN NOR 371.95 355.35

11
Mykyta TKACHOV UKR 370.55
352.15
12
Chola CHANTURIA GEO 345.50 331.95

* Evgeny KUZNETSOV RUS 444.30


13 Andrei PAVLUK BLR 334.95


14
Espen GILJE BERGSLIEN NOR 331.95


15
Dmitriy PROSVIRNIN AZE 307.10


16
Dmitriy SOROKIN AZE 279.35



3M Springboard Women

# Name Fed. Prelim Semi A Semi B Final
1 Nadezhda BAZHINA RUS 307.95 297.75
339.60
2
Ying ZHANG CHN 286.40 316.30
332.15
3
Hao WANG CHN 321.70
336.75 321.75
4
Elena CHERNYKH RUS 286.80
264.45 289.55
5
Jin Ok KIM PRK 259.10 245.60
261.90
6
Un Gyong CHOE PRK 264.30
234.80 216.30
7
Tamara SITCHINAVA GEO 198.05
164.75
* Olga KULEMINA RUS 254.55


* Ekaterin UKOLOVA RUS 253.20



10M Platform Men

# Name Fed. Prelim Semi A Semi B Final
1 Jun WU CHN 503.95 507.80
536.65
2
Sergey NAZIN RUS 471.25
402.80 503.40
3
Luxin ZHOU CHN 524.80
448.85 502.35
4
Kirill SIVINTSEV RUS 403.40 417.70
436.85
5
Anton ZAKHAROV UKR 375.10 431.80
432.95
6
Oleksandr BONDAR UKR 399.25
466.10 428.45
7
Vadim KAPTUR BLR 389.90 400.50

8
Espen VALHEIM NOR 371.85
377.35
9
Daniel JENSEN NOR 341.70 373.45

10 Takuma HAGITA JPN 329.10 364.55

11
Daniel GOODFELLOW GBR 384.35
338.50
* Roman IZMAYLOV RUS 393.05


* Maxim POPKOV RUS 392.40


12 James DENNY GBR 331.40



10M Platform Women

# Name Fed. Prelim Semi A Semi B Final
1 Nanju ZHANG CHN 322.60 351.80
373.90
2 Jingjing JIAO CHN 372.50
323.20 370.60
3
Daria GOVOR RUS 264.30 305.70
293.50
4
Maria POLUYANOVA RUS 255.90 244.75
292.35
5
Georgia WARD GBR 265.65
280.60 279.25
6
Kyong Yong CHOE PRK 219.60
216.20 267.30
7
Hyang CHOE PRK 258.10
215.35
* Olga VINTONYAK RUS 255.85


* Elina RIDEL RUS 248.15



Synchro 3M Springboard Men

# Name Fed. Final
1 Ilia ZAKHAROV / Evgeny KUZNETSOV RUS 450.81
2 Siyi XIE / Rongquan CHEN CHN 431.40
*
Iurii KUNAKOV / Sergey NAZIN RUS 406.08
3
Yauheni KARALIOU / Andrei PAVLUK BLR 386.04
4
Daniel JENSEN / Espen VALHEIM NOR 349.44
5
Dmitriy SOROKIN / Dmitriy PROSVIRNIN AZE 332.82


Synchro 3M Springboard Women

# Name Fed. Final
1 Hao WANG / Xin WANG CHN 313.50
2 Olga KULEMINA / Elena CHERNYKH RUS 291.87
* Diana CHAPLIEVA / Daria GOVOR RUS 286.80
3 Jin Ok KIM / Un Gyong CHOE PRK 257.70


Synchro 10M Platform Men

# Name Fed. Final
1 Jun WU / Luxin ZHOU CHN 466.59
2 Roman IZMAYLOV / Sergey NAZIN RUS 450.45
*
Alexey ZHEVAK / Igor MIALIN RUS 417.66
3
Espen VALHEIM / Daniel JENSEN NOR 359.13
4
Vadim KAPTUR / Yauheni KARALIOU BLR 356.55


Synchro 10M Platform Women

# Name Fed. Final
1 Jin Ok KIM / Un Gyong CHOE PRK 315.30
2 Elina RIDEL / Olga VINTONYAK RUS 286.14
3 Daria GOVOR / Maria POLUYANOVA RUS 246.00