Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

BCN 2013 - Water Polo - Draw

RESULTS - MEN'S DRAW



Group A Group B Group C Group D
1 Montenegro (MNE) Croatia (CRO) Serbia (SRB) Italy (ITA)
2

Spain (ESP)

Canada (CAN) Hungary (HUN) Germany (GER)
3 Greece (GRE) United States (USA) Australia (AUS) Romania (ROU)
4 New Zealand (NZL) South Africa (RSA) China (CHN) Kazakhstan (KAZ)


MEN'S SCHEDULE (according to BL 9.4.3.2)

Preliminary Round*

Day 1 - July 22 Day 2 - July 24 Day 3 - July 26
1.

MNE - GRE

9. RSA - USA 17. SRB - CHN
2. ESP - NZL 10. CRO - CAN 18. HUN - AUS
3. CRO - USA 11. CHN - AUS 19. ITA - KAZ
4. CAN - RSA
12. SRB - HUN 20. GER - ROU
5. SRB - AUS 13. KAZ - ROU 21. MNE - NZL
6. HUN - CHN 14. ITA - GER 22. ESP - GRE
7. ITA - ROU 15. NZL - GRE 23. CRO - RSA
8. GER - KAZ 16. MNE - ESP 24. CAN - USA

*The Management Committee of FINA Competitions may change the order and schedule of games to meet with the requirements of the Host Federation and/or television provided that at least twenty four (24) hours’ notice is given.

Elimination Round

Day 4 - July 28
25. 1A - 4B
26. 2A - 3B
27. 1B - 4A
28. 2B - 3A
29. 1C - 4D
30. 2C - 3D
31. 1D - 4C
32. 2D - 3C


Quarter Final Round

Day 5 - July 30
33. W G25 - W G30
34. W G27 - W G32
35. W G29 - W G26
36. W G31 - W G28


Semi-Final Round

Day 6 - August 1
37. L G33 - L G34
38. L G35 - L G36
39. W G33 - W G34
40. W G35 - W G36


Final Round

Day 7 - August 3
41. L G37 - L G38 (7th & 8th place)
42. W G37 - W G38 (5th & 6th place)
43. L G39 - L G40 (3rd & 4th place)
44. W G39 - W G40 (1st & 2nd place)



RESULTS - WOMEN'S DRAW


Group A Group B Group C Group D
1 Spain (ESP) Australia (AUS) United States (USA) Hungary (HUN)
2 Russia (RUS) China (CHN) Canada (CAN) Italy (ITA)
3 Netherlands (NED) New Zealand (NZL) Greece (GRE) Brazil (BRA)
4 Uzbekistan (UZB) South Africa (RSA) Great Britain (GBR) Kazakhstan (KAZ)


WOMEN'S SCHEDULE (according to BL 9.4.4.2)


Preliminary Round*

Day 1 - July 21 Day 2 - July 23 Day 3 - July 25
1. ESP - NED 9. RSA - NZL 17. USA - GBR
2. RUS - UZB 10. AUS - CHN 18. CAN - GRE
3. AUS - NZL 11. GBR - GRE 19. HUN - KAZ
4. CHN - RSA 12. USA - CAN 20. ITA - BRA
5. USA - GRE 13. KAZ - BRA 21. ESP - UZB
6. CAN - GBR 14. HUN - ITA 22. RUS - NED
7. HUN - BRA 15. UZB - NED 23. AUS - RSA
8. ITA - KAZ 16. ESP - RUS 24. CHN - NZL

*The Management Committee of FINA Competitions may change the order and schedule of games to meet with the requirements of the Host Federation and/or television provided that at least twenty four (24) hours’ notice is given.



Elimination Round

Day 4 - July 27
25. 1A - 4B
26. 2A - 3B
27. 1B - 4A
28. 2B - 3A
29. 1C - 4D
30. 2C - 3D
31. 1D - 4C
32. 2D - 3C


Quarter Final Round

Day 5 - July 29
33. W G25 - W G30
34. W G27 - W G32
35. W G29 - W G26
36. W G31 - W G28


Semi-Final Round

Day 6 - July 31
37. L G33 - L G34
38. L G35 - L G36
39. W G33 - W G34
40. W G35 - W G36


Final Round

Day 7 - August 2
41. L G37 - L G38 (7th & 8th place)
42. W G37 - W G38 (5th & 6th place)
43. L G39 - L G40 (3rd & 4th place)
44. W G39 - W G40 (1st & 2nd place)