2013 Men's Rankings

SUPER FINAL - FINAL RANKING

1. Serbia (SRB) alt
2. Hungary (HUN) alt
3. Montenegro (MNE) alt
4. United States (USA) alt
5. Russia (RUS) alt
6. China (CHN) alt
7. Japan (JPN) JPN
8. Brazil (BRA) alt

 

SUPER FINAL PRELIMINARIES

GROUP A


HUN
MNE
USA
JPN
M W L Dif. P
HUN
- 18-17
14-15
11-5
3
2
1
43-37
6
MNE
17-18
- 9-4
15-16
3
1
2
41-38
5
USA
15-14
4-9
- 13-12
3
2
1
32-35
5
JPN
5-11
16-15
12-13
- 3
1
2
33-39
2

Games
June 11 (Chelyabinsk): MNE vs JPN 15-16 (after penalty)
June 11 (Chelyabinsk): USA vs HUN 15-14 (after penalty)
June 12 (Chelyabinsk): USA vs JPN 13-12
June 12 (Chelyabinsk): MNE vs HUN 17-18 (after penalty)
June 13 (Chelyabinsk): USA vs MNE 4-9
June 13 (Chelyabinsk): JPN vs HUN 5-11


GROUP B


SRB
CHN
RUS
BRA
M W L Dif. P
SRB
- 13-5
14-11
16-7
3
3
-
43-23
9
CHN
5-13
- 12-11 18-3
3
2
1
35-27
6
RUS
11-14
11-12 - 13-7
3
1
2
35-33
3
BRA
7-16
3-18
7-13
- 3
-
3
17-47
0

Games
June 11 (Chelyabinsk): SRB vs CHN 13-5
June 11 (Chelyabinsk): BRA vs RUS 7-13
June 12 (Chelyabinsk): BRA vs CHN 3-18
June 12 (Chelyabinsk): SRB vs RUS 14-11
June 13 (Chelyabinsk): SRB vs BRA 16-7
June 13 (Chelyabinsk): CHN vs RUS 12-11

 

PRELIMINARIES

AMERICAS


USA
BRA
CAN
M W L Dif. P
USA
- 12-13
24-0
4
3
1
71-23
10
13-7
22-3
BRA
13-12
- 11-1
4
3
1
42-28
8
7-13
11-2
CAN
1-11
0-24
- 4
-
4
6-68
0
2-11
3-22

Games
May 24 (Los Alamitos): BRA 11 - CAN 1
May 25 (Los Alamitos): CAN 0 - USA 24
May 25 (Los Alamitos): BRA 13 - USA 12 (after penalties)
May 26 (Los Alamitos): CAN 2 - BRA 11
May 27 (Los Alamitos): CAN 3 - USA 22
May 27 (Los Alamitos): BRA 7 - USA 13


Teams qualified for Super Final: USA alt and BRAZIL alt


ASIA/OCEANIA


CHN JPN NZL M W L Dif. P
CHN - 7-5 15-6 4 4 - 42-23
12
6-5 14-7
JPN 5-7 - 17-12 4 2 2 43-31
6
5-6 16-6
NZL 6-15 12-17 - 4 - 4 31-62
0
7-14 6-16

Games
May 9 (Auckland): JPN 5 - CHN 7
May 10 (Auckland): NZL 12 - JPN 17
May 11 (Auckland): NZL 6 - CHN 15
May 12 (Auckland): JPN 5 - CHN 6
May 13 (Auckland): NZL 6 - JPN 16
May 14 (Auckland): NZL 7 - CHN 14

Teams qualified for Super Final: CHINA CHN and JAPAN JPN


EUROPE - GROUP A


MNE CRO GRE TUR M W L Dif. P
MNE - 13-10 11-9 14-4
6
6
- 69-44 18
6-5
9-8
16-8
CRO
10-13 - 9-7
17-3 6
4
2
66-34 12
5-6
5-4 20-1
GRE
9-11 7-9
- 22-2 6
2 4
65-40 6
8-9
4-5
15-4
TUR 4-14
3-17 2-22 - 6
- 6 22-104 0
 8-16  1-20  4-15

Games
October 31 (Athens): GRE 22 – TUR 2
October 31 (Zagreb): CRO 10 – MNE 13
November 3 (Istanbul): TUR 3 – CRO 17
November 3 (Budva): MNE 11 – GRE 9
January 30 (Istanbul): MNE 14 – TUR 4
January 30 (Athens): CRO 9 – GRE 7
February 2 (Istanbul): TUR 4 - GRE 15
February 2 (Kotor): MNE 6 - CRO 5
March 27 (Athens): GRE 8 - MNE 9
March 27 (Zadar): CRO 20 - TUR 1
March 30 (Herceg Novi): MNE 16 - TUR 8
March 30 (Rijeka): CRO 5 - GRE 4

Team qualified for Super Final: MONTENEGRO alt


EUROPE - GROUP B


SRB ESP GER M
W
L
Dif. P
SRB - 10-8 12-10 4 4 - 43-28 12
8-6 13-4
ESP 8-10 - 13-12
4
2
2 38-36 5
6-8 11-6
GER
10-12 12-13
- 4
- 4
32-49 1
 4-13  6-11

Games
October 31 (Hamburg): GER 10 – SRB 12
November 3 (Belgrade): SRB 10 – ESP 8
January 30 (Stuttgart): ESP 13 – GER 12 (after penalty)
February 2 (Novi Sad): SRB 13 - GER 4
March 27 (Barcelona): ESP 6 - SRB 8
March 30 (Barcelona): ESP 11 - GER 6

Team qualified for Super Final: SERBIA


EUROPE - GROUP C


HUN ITA ROU RUS M W L Dif. P
HUN - 6-5 12-9 10-7
6
6
- 53-42 18
8-7 9-8
8-6
ITA 5-6 -  11-5 13-6 6
3
3 59-46 10
7-8 13-9
10-12
ROU 9-12
5-11 - 14-13 6
2 4
57-66 5
 8-9 9-13
 12-8
RUS 7-10 6-13
13-14
- 6
1 5
52-67 3
6-8
12-10 8-12

Games
October 31 (Savona): ITA 13 – RUS 6
October 31 (Oradea): ROU 9 – HUN 12
November 3 (Kirishi): RUS 13 – ROU 14 (after penalty)
November 3 (Szekesfehervar): HUN 6 – ITA 5
January 29 (Civitavecchia): ITA 11 – ROU 5
January 30 (Volograd): RUS 7 – HUN 10
February 1 (Debrecen): HUN 9 - ROU 8
February 2 (Volgograd): RUS 12 - ITA 10 (after penalty)
March 27 (Oradea): ROU 12 - RUS 8
March 27 (Bari): ITA 7 - HUN 8
March 29 (Kecskemet): HUN 8 - RUS 6
March 30 (Bucharest): ROU 9 - ITA 13

Teams qualified for Super Final: HUNGARY alt and RUSSIA (as host)