2011 Men's Rankings

SUPER FINAL RANKING

1. Serbia (SRB) SRB
2. Italy (ITA) ITA
3. Croatia (CRO) CRO
4. United States of America (USA) USA
5. Montenegro (MNE) MNE
6. Australia (AUS) AUS
7. Canada (CAN) CAN
8. China (CHN) CHN


SUPER FINAL PRELIMINARIES

Group A


SRB ITA USA CHN M W L Dif. P
SRB - 13-12 11-5
13-2 3 3 - 37-19 8
ITA 12-13 - 10-4 12-9
3 2 1 34-26 7
USA 5-11
4-10 - 13-6 3 1 2 22-27 3
CHN 2-13 9-12
6-13 - 3 - 3 17-38 0


Games
June 21: SRB 13 - CHN 2
June 21: ITA 10 - USA 4
June 22: USA 13 - CHN 6
June 22: SRB 13 - ITA 12 (won by penalty)
June 23: SRB 11 - USA 5
June 23: CHN 9 - ITA 12


Group B


CRO MNE AUS CAN M W L Dif. P
CRO - 11-5 12-6 13-8
3 3 - 36-19 9
MNE 5-11 - 8-5
8-6 3 2 1 21-22 5
AUS 6-12 5-8
- 13-8 3 1 2 24-28 4
CAN 8-13
6-8 8-13 - 3 - 3 22-34 0


Games
June 21: MNE 8 - CAN 6
June 21: AUS 6 - CRO 12
June 22: MNE 5 - CRO 11
June 22: AUS 13 - CAN 8
June 23: MNE 8 - AUS 5 (won by penalty)
June 23: CAN 8 - CRO 13



PRELIMINARIES

EUROPE - GROUP A


MKD GER SRB ESP M
W
L
Dif. P
SRB 10-6 13-9 - 12-4 6 5 1 70-45 14
12-4 9-10 14-12
ESP
12-8 11-12 4-12 - 6 3 3 60-60 11
12-6 9-8 12-14
GER
7-6 - 9-13 12-11 6 3 3 58-62 9
12-14
10-9 8-9
MKD - 6-7 6-10 8-12 6 1 5 44-65 2
14-12
4-12 6-12


Games

November 16 (Belgrade): SRB 10 - MKD 6
November 16 (Barcelona): ESP 11 - GER 12
December 7 (Magdeburg): GER 9 - SRB 13
December 7 (Skopje): MKD 8 - ESP 12
January 25 (Barcelona): ESP 4 - SRB 12
January 25 (Stuttgart): GER 7 - MKD 6
February 21 (Berlin): GER 8 - ESP 9
February 22 (Skopje): MKD 4 - SRB 12
March 22 (Krusevac): SRB 9 - GER 10
April 5 (Torrevieja): ESP 12 - MKD 6
April 19 (Belgrade): SRB14 - ESP 12
April 19 (Skopje): MKD 14 - GER 12

Team qualified for Super Final: Serbia


EUROPE - GROUP B


TUR ROU MNE RUS M
W
L
Dif. P
MNE 16-2 15-6 - 12-9
6 6 - 75-30 17
9-2
9-8
14-3
ROU 10-4
- 6-15 8-7 6 4 2 54-48 13
11-5
8-9
11-8
RUS 9-3 7-8 9-12
- 6 2 4 49-52 6
13-4
8-11
3-14
TUR - 4-10
2-16 3-9
6 - 6 20-68 0
5-11
2-9
4-13


Games

November 16 (Budva): MNE 16 -TUR 2
November 16 (Kazan): RUS 7 - ROU 8
December 7 (Oradea): ROU 6 - MNE 15
December 7 (Istanbul): TUR 3 - RUS 9
January 25 (Volvograd): RUS 9 - MNE 12
January 25 (Bucharest): ROU 10 - TUR 4
February 22 (Istanbul): TUR 2 - MNE 9
February 22 (Oradea): ROU 11 - RUS 8
March 22 (Budva): MNE 9 - ROU 8
March 22 (Volgograd): RUS 13 - TUR 14
February 22 (Oradea): ROU 11 - RUS 8
April 19 (Istanbul): TUR 5 - ROU 11
April 19 (Herceg Novi): MNE 14 - RUS 3

Team qualified for Super Final: Montenegro


EUROPE - GROUP C


NED ITA CRO GRE M
W L
Dif. P
CRO
15-7
10-6 -
10-4
6 6 - 68-41 17
9-6
10-8
14-10
ITA
16-6

6-10 11-6 6 4 2 57-41 13
9-5
8-10
7-4
GRE 11-4
6-11 4-10
- 6 2 4 42-49 6
7-3
4-7
10-14
NED - 6-16
7-15 4-11
6 - 6 31-67 0
5-9
6-9
6-9


Games
November 16 (Dubrovnik): CRO 15 - NED 7
November 16 (Bergamo): ITA 11 -GRE 6
December 7 (Athens): GRE 4 - CRO 10
December 7 (Eindhoven): NED 6 - ITA 16
January 25 (Bari): ITA 6 - CRO 10
January 25 (Athens): GRE 11 - NED 4
February 22 (Dordrecht): NED 6 - CRO 9
February 22 (Athens): GRE 4 - ITA 7
March 22 (Zagreb): CRO 14 - GRE 10
March 22 (Palermo): ITA 9 - NED 5
April 19 (Nijverdal): NED 3 - GRE 7
April 19 (Rijeka): CRO10 - ITA 8

Teams qualified for Super Final: Croatia & Italy


ASIA/OCEANIA


JPN KAZ NZL AUS CHN M
W
L
Dif. P
AUS 8-6 11-7 22-4 - 15-7 8 8 - 110-47 24
12-10 11-5
22-3
9-5
CHN 7-6 9-7 12-6 7-15 - 8 6 2 72-65 17
8-6
12-10 12-6
5-9

JPN - 10-8 17-3 6-8 6-7 8 4 4 86-61 12

11-10
20-5
10-12 6-8
KAZ 8-10 - 12-5 7-11 7-9 8 2 6 76-81 7
10-11

17-12
5-17
10-12
NZL 3-17 5-12 - 4-22 6-9 8 - 8 44-134 0
5-20 12-17

3-22
6-12


Games

May 9 (Auckland): JPN 10 – KAZ 8
May 9 (Auckland): NZL 4 – AUS 22
May 10 (Auckland): KAZ 7 – CHN 9
May 10 (Auckland): NZL 3 – JPN 17
May 11 (Auckland): AUS 11 – KAZ 7
May 11 (Auckland): JPN 6 – CHN 7
May 12 (Auckland): CHN 7 – AUS 15
May 12 (Auckland): NZL 5 – KAZ 12
May 13 (Auckland): JPN 6 – AUS 8
May 13 (Auckland): NZL 6 – CHN 12
May 16 (Sydney):NZL 6 - CHN 12
May 16 (Sydney): AUS 11 - KAZ 5
May 17 (Sydney): AUS 22 - NZL 3
May 17 (Sydney): KAZ 10 - JPN 11
May 18 (Sydney): CHN 12 - KAZ 10
May 18 (Sydney): AUS 12 - JPN 10
May 19 (Sydney): JPN 6 - CHN 8
May 19 (Sydney): KAZ 17 - NZL 12
May 20 (Sydney): NZL 5 - JPN 20
May 20 (Sydney): AUS 9 - CHN 5

Teams qualified for Super Final: Australia & China

 

AMERICAS


Games

May 13 ( Costa Mese, Cal.): USA 8 - CAN 5
May 15 ( Costa Mese, Cal.): USA 8 - CAN 6